skf_tlmp100824dc
SKF TLMP 1008 automatic lubricator with plastic pipe nylon 6x15mm 20m - TLMP 1008/24DC
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 1x Pump TLMP 1008/24DC
  • Set of fitting material
  • 2x Electrical connectors
  • 1x 20m plastic pipe nylon 6 x 1.5 mm
  • 8x straight tube connectors
  • 8x tube connector plugs
  • 7x outlet closure plugs
Product description
  • Easy to install and program
  • Complete kit
  • Suitable for up to 8 lubrication points
  • Low-level and malfunction alarms, remote notification possible
  • Machine steering capable
  • This 24V DC version is developed especially for agricultural and off-road vehicles but can also be used in industrial applications
Key features according to our expert
  • Voltage: 24 V
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577289780
  • Supplier number: SKF TLMP 1008/24DC
Voltage
24 V
Suitable grease consistency
NLGI 2, 3
Reservoir volume
1000
Mounting position
Vertical
Maximum feed line length
5000
Maximum pressure
20.5
Dimensions (w x l x h)
237 x 214 x 231 mm